Motenytt

Dior feirer frihetsgudinnen i et skjebneår for amerikansk politikk

Designer Maria Grazia Chiuri feministiske prosjekt har vært tydelig helt fra starten hos Dior. Og for høsten har hun latt seg inspirere av filmlegenden Marlene Dietrich og forholdet mellom Paris og New York. Resultatet er en kolleksjon som forener de to byene og smelter sammen Diors silhuett med Dietrichs femme fatale-look.

Marlene Dietrich avfeide selv mote som “kjedelig”, og hevdet hun ikke brydde seg. Likevel hersker det ingen tvil om at hun maktet å skape et sterkt og kraftfullt visuelt varemerke – Dietrich-looken – som har gjort henne til en av motehistoriens mest markante stilikoner .

Ifølge hypen var Dietrich en av de første kvinnene som gikk med bukser i offentligheten – ifølge datidens franske politi var det noe hun gjorde  “på egen risiko”. Om hun virkelig var den første, er vanskelig å si, men divaen visste i hvert fall hvordan hun skulle dyrke frem en tydelig stil, både tiltalende og subversiv på samme tid. Hun kombinerte det feminine – volanger, blonder og dramatisk makeup – med maskuline silhuetter, og bar bukser, smoking og hatter til høye hæler. Resultatet var bildet av en vampete dominatrix og femme fatale, innhyllet i et slør av mystikk, til tross for at hun ofte snakket åpenhjertig om sin biseksualitet og frigjorte livsstil.

Maria Grazia Chiuris kolleksjon, som ble avduket 15. april i Brooklyn Museum i New York, var også en hyllest til det langvarige vennskapet mellom New York og Paris – symbolisert ved Frihetsgudinnen som ble gitt i gave fra franskmennene til USA på slutten av 1800-tallet og siden har blitt symbolet på N.Y. Hyllesten er gjort ekstra synlig i to viktige trykk: Frihetsgudinnen og Eiffeltårnet, som blomstrer i stort format på mange av modellenes antrekk.

Broen mellom de to kulturene er Marlene Dietrich, en karismatisk skuespillerinne som er knyttet til Dior, både i livet og på film. Å velge Dietrich og New York som inspirasjon for høsten 2024 føles som en velvalgt kommentar i en tid da kvinners rettigheter er blitt innskrenket flere steder i USA og i et år da hele verden venter på det amerikanske presidentvalget. I en verden etter #metoo fremstår Dietrich som en pionér som utfordrer det stereotype bildet av den passive, blyge og dydige skjønnheten, som opp gjennom historien er blitt påtvunget, ikke bare de kvinnelige hollywoodstjernene, men kvinner generelt.


Discover more from Styletalkmagazine

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Styletalkmagazine

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading